Yükleniyor...

Merkez:Manavgat / Yukarı Hisar Mahallesi Hastane Caddesi No:22/A ANTALYA - MANAVGAT

Telefon: 0 242 746 04 02

GSM: 0 506 107 41 46

İletim Tipi İşitme Kaybı

İletim Tipi İşitme Kaybı
04 Ekim 2017, 11:31

İletim Tipi İşitme Kaybı

İletim tipi işitme kaybı terimi, dış veya orta kulaktaki işitme kaybını tanımlamak için kullanılır.

 

Ne demektir?

İletim tipi işitme kaybı, ses dalgalarının dış ve orta kulak içinden iç kulağa geçmesini engelleyen bir durum olduğunda meydana gelir. İletim tipi işitme kaybını, kulağınızı tıkayarak kolayca taklit edebilirsiniz; bu işitme kaybı türü temel olarak buna benzer.

 

Sebepleri nelerdir?

İletim tipi işitme kaybına yol açabilecek sebepler değişkendir ve orta kulak enfeksiyonları (otitis media), benign tümörler (kolesteatoma), kulak zarı delinmesi, travma ve orta veya dış kulaktaki deformasyonlar gibi durumları içine alır.

 

Belirtileri nelerdir?

İletim tipi işitme kaybında, konuşmaların anlaşılması güçtür ve ancak yeterince yüksek olduğunda ve arka planda fazla gürültü olmadığında anlaşılabilir. İşitme cihazları yardımcı olabilir, ancak bazen yeterli olmaz.

 

Tedavi seçenekleri nelerdir?

İletim tipi işitme kaybı olan kişilerin birçoğu için, ilk çözüm bir işitme cihazı olabilir. İşitme kaybı hafif düzeydeyse bu yeterli olabilir, ancak işitme kaybı orta derecede veya daha kötüyse, işitme cihazı nadiren en iyi çözüm olabilmektedir. Ayrıca, kişilerin işitme cihazı kullanamamaları için başka bazı nedenler de var olabilir (örn. işitme cihazı kullanılmasını imkânsız hale getiren deformasyonlar) veya bekledikleri faydayı alamıyor olabilirler.

 

İşitme cihazları, sesi bloke durumdaki orta kulağa iletmek için sesin yüksekliğini artırmak zorundadır ve bu durum sesin bozulmasına ve netliğini yitirmesine sebep olabilir. İletim tipi işitme kaybı ayrıca kulakta, işitme cihazı kullanımıyla daha da kötüleşebilecek ve kullanımını daha zor ve rahatsız hale getirebilecek birtakım enfeksiyonlar ile de bağlantılı olabilmektedir.

 

Siz veya çocuğunuzda iletim tipi işitme kaybı varsa, Baha kemik iletimli implantlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Baha Sistemi, sesi kemik yoluyla iç kulağa gönderilen titreşimlere dönüştürerek, dış veya orta kulaktaki tıkanıklıkları atlar. Bu, işitmenin doğal bir yoludur ve her gün işittiğiniz seslerin büyük bir bölümü (kendi sesiniz gibi) kısmen aynı yolla işitilir.

Yorum Ekle

Diğer Yazılar
İşitme Cihazı Seçimi İşitme Cihazı Seçimi 04 Ekim 2017, 11:30
İşitme Kaybı Dereceleri İşitme Kaybı Dereceleri 19 Mart 2017, 22:05
İletim Tipi İşitme Kaybı İletim Tipi İşitme Kaybı 04 Ekim 2017, 11:31
İşitme Kaybı ve Cihazları İşitme Kaybı ve Cihazları 19 Mart 2017, 22:06
Kulak Çınlaması Kulak Çınlaması 04 Ekim 2017, 11:34