Yükleniyor...

Merkez:Manavgat / Yukarı Hisar Mahallesi Hastane Caddesi No:22/A ANTALYA - MANAVGAT

Telefon: 0 242 746 04 02

GSM: 0 506 107 41 46

İşitme Kaybı ve Cihazları

İşitme Kaybı ve Cihazları
19 Mart 2017, 22:06

İşitme Kaybı ve Cihazları

İşitme kaybı; doğumda ya da hayatın herhangi bir döneminde, bir rahatsızlığa bağlı olarak  aniden veya yavaşça ortaya çıkmış olabilir. İşitme kaybının yavaşça ortaya çıktığı durumlarda kişi, işitmesinin kötüye gittiğini algılayamaz. Kendisinden önce arkadaşları ve ailesi bu durumun farkına varır.

 

İşitme kaybının bir çok nedeni vardır ve sorun işitme sistemini oluşturan parçalardan kaynaklanır. Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı veya odyolojik tanı merkezleri problemin nedenini ve nereden kaynaklandığını belirleyebilir. Testler sonucunda elde edilen bulgular mevcut işitmenin iyileştirilmesi ve daha da kötüye gitmemesi için alınacak önlemlere ışık tutar.

 

İşitme Sistemi

İnsan kulağı karmaşık bir yapıya sahiptir. Ses dalgalarının beynin anlayacağı elektrik sinyallerine dönüştürülme işlemi ise daha da komplekstir.

 

Ancak basit anlatımla denebilinir ki, işitme dış kulakta başlar, kulak kepçesi ses dalgalarını toplar ve kulak kanalına yönlendirir, bu dalgalar kulak zarını titreştirir.

 

Orta kulağı oluşturan üç kemikçik (çekiç, örs, üzengi) bu titreşimlerin gücünü yükselterek iç kulağa iletir. Asıl işitme ve denge organı iç kulakta bulunur. İç kulakta işitmeden sorumlu Koklea (salyangoz) daki tüylü hücreler titreşimi algılar ve bunları elektrik sinyallerine dönüştürerek beyine iletilmek üzere işitme sinirine iletir.

 

İşitme Cihazı

İşitme cihazı basit anlatım ile kulağa gelen seslerin, işitme kaybı kadar elektronik devreler yardımı ile yükseltilmesidir. İşitme cihazı uygulaması ile işitme kaybı olan kişilerin iletişim yeteneğini arttırmak amaçlanır

 

http://www.meders.com.tr/images/hearing_intstr1.png

 

Ses, bir mikrofon aracılığı ile alınır ve elektrik sinyallere dönüştürülür. Daha sonra amplifikatör yardımıyla seslerin şiddeti arttırılır ve hoparlör ile yükseltilmiş ses kulak kanalına iletilir.

Yorum Ekle

Diğer Yazılar
İşitme Cihazı Seçimi İşitme Cihazı Seçimi 04 Ekim 2017, 11:30
İşitme Kaybı Dereceleri İşitme Kaybı Dereceleri 19 Mart 2017, 22:05
İletim Tipi İşitme Kaybı İletim Tipi İşitme Kaybı 04 Ekim 2017, 11:31
İşitme Kaybı ve Cihazları İşitme Kaybı ve Cihazları 19 Mart 2017, 22:06
Kulak Çınlaması Kulak Çınlaması 04 Ekim 2017, 11:34