Yükleniyor...

Merkez:Manavgat / Yukarı Hisar Mahallesi Hastane Caddesi No:22/A ANTALYA - MANAVGAT

Telefon: 0 242 746 04 02

GSM: 0 506 107 41 46

Sensörinörnal işitme kaybı

Sensörinörnal işitme kaybı
28 Haziran 2017, 10:41

Sensörinörnal işitme kaybı

Sensörinöral işitme kaybı terimi, iki farklı sorunu tanımlar: iç kulağı içine alan duyusal kayıp ve işitme sinirini içine alan sinirsel kayıp.

 

Geçmişte, sensörinöral işitme kaybı, "sinirsel sağırlık" olarak adlandırılıyordu. Şimdi biliyoruz ki, çoğu vakada sorun işitme sinirinden daha çok iç kulaktan kaynaklanmaktadır. Buna karşın, bu iki sorunu gruplamaya devam ediyoruz, çünkü iç kulak ve işitme siniri birbirine bağlıdır ve birlikte çalışmaları gerekmektedir.

 

Bu durum, işitme kaybının vakit kaybetmeden tedavi edilmesinin gerekli olmasının bir başka nedenidir - işitme sisteminin 'aşağıdaki' sinirsel bölümlerinin büyüyüp sağlıklı kalması için 'yukarıdaki' duyusal bölümlerden girdi alması gerekir.

 

Sebepleri nelerdir?

Sensörinöral işitme kaybının sebepleri değişken olmakla beraber, genel olarak iki kategoriye ayrılması mümkündür: doğuştan ve sonradan edinilmiş.

 

Doğuştan işitme kaybı doğumda mevcuttur ve yeni doğan bebeklerde görülen en yaygın sorundur. Kalıtsal yolla alınmış olabileceği gibi, yaşamın fetal aşamalarındaki anormal gelişimden de kaynaklanıyor olabilir. Aşısı geliştirilmeden önce, annedeki rubella veya kızamıkçık, doğuştan işitme kaybının yaygın sebeplerinden biriydi.

 

Doğum sonrasında meydana gelen, sonradan edinilmiş işitme kaybı, çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bunlar arasında, travma, presbikuzi (yaşa bağlı işitme kaybı), makine veya ateşli silahlardan gelen gürültüye maruz kalma, Meniere hastalığı ve menenjit sayılabilir. Kulağa zarar verebilen, ancak hayati tehlike taşıyan tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için gerekli olan ototoksik ilaçlar da işitme kaybını tetikleyebilir. İşitme sinirindeki tümörler de daha nadir olarak işitme kaybına sebep olabilir.

 

Belirtileri nelerdir?

İki kulakta da olduğunda, sensörinöral işitme kaybı, konuşmanın ses seviyesi yeterince yüksek olsa bile, konuşmaları anlamakta zorlanmanıza neden olabilir. Bir kulakta olduğunda, seslerin yerini tespit etmede veya arka plan gürültüsü varken işitmede zorlanabilirsiniz.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

 

Sensörinöral işitme kaybının tedavisi, işitme kaybınızın şiddetine ve bir ya da iki kulağınızın etkilenme durumuna göre değişkenlik gösterir.

 

İki kulak

İşitme cihazları, iki kulağında hafif ila orta derecede sensörinöral işitme kaybı olan çoğu insan için faydalı olabilir. Daha ileri düzeyli işitme kayıplarında, kimi zaman işitme cihazları yeterince fayda sağlamaz. Bunun nedeni, sensörinöral işitme kaybının seslerin bozulmasına sebep olmasıdır. İşitme cihazları yoluyla seslerin yükseltilmesi, seslerin seviyesini artırabilir, ancak sesleri netleştirmez. İç kulağın ciddi şekilde zarar gördüğü vakalarda, yüksek kaliteli işitme cihazları bile sesi bozuk iletebilir.

 

İleri düzeyde veya ağır işitme kaybı yaşıyorsanız ve artık işitme cihazlarından fayda görmüyorsanız, koklear implantlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Koklear implantlar, cerrahi yolla yerleştirilen elektronik cihazlar olduğundan, kulağın zarar görmüş iç kısmını atlayarak işitme sinirini doğrudan uyarır. Sadece sesi yükselten işitme cihazlarının aksine, koklear implantlar, ses dalgalarını doğal işitmeyi taklit edecek şekilde elektrik darbelerine dönüştürür.

 

Bir kulak

Bir kulağınızda hafif ila ileri düzeyde sensörinöral işitme kaybınız varsa, klasik bir işitme cihazı en yaygın tedavi seçeneğidir. Ancak, işitme cihazlarının işe yaraması için bir miktar kullanılabilir işitme yeteneğinin var olması gerektiğinden, ağır işitme kaybında faydalı olamazlar.

 

Ağır kayıplarda, kemik iletimli implantlar, sesi kemik yoluyla, hasarlı kulaktan diğer taraftaki sağlam iç kulağa iletebilir. Bu da, gürültülü ortamlarda konuşmaların anlaşılmasını daha kolaylaştırır ve işitmeyen taraftaki seslerin zayıflamasını azaltır. İşiten kulağınızla normal işitebiliyorsanız veya hafif bir işitme kaybınız varsa, kemik iletimli implant sizin için uygun bir seçim olabilir.

Yorum Ekle

Diğer Yazılar
İşitme Cihazı Seçimi İşitme Cihazı Seçimi 04 Ekim 2017, 11:30
İşitme Kaybı Dereceleri İşitme Kaybı Dereceleri 19 Mart 2017, 22:05
İletim Tipi İşitme Kaybı İletim Tipi İşitme Kaybı 04 Ekim 2017, 11:31
İşitme Kaybı ve Cihazları İşitme Kaybı ve Cihazları 19 Mart 2017, 22:06
Kulak Çınlaması Kulak Çınlaması 04 Ekim 2017, 11:34